Buty do lasu i ich podstawowe cechy

buty dla leśników

Odpowiednie buty do lasu

Miłośnicy lasu, ale także osoby, które zawodowo spędzają w nim dużo czasu, tacy jak strażnicy leśni, leśnicy, czy myśliwi, często muszą się zmagać z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Charakterystyczna jest również zmienna i różnorodna ściółka. Zależy ona, chociażby od rodzaju lasu. Buty dla leśników muszą się sprawdzić zarówno na suchym podłożu, jak i bagnistym. Z tego też względu powinny spełniać odpowiednie kryteria, do których zaliczyć należy przede wszystkim odporność na wilgoć i zniszczenia. Nie mniej ważny jest jednak komfort noszenia oraz bezpieczeństwo. Nierzadko buty do lasu noszone są przez kilka-kilkanaście godzin bez przerwy. Nie sprawdzą się zatem ani zwykłe kalosze, ani obuwie sportowe.

Buty specjalistyczne

Kryteria te spełniają buty trekkingowe Vibram. Dzięki zastosowaniu specjalnej podeszwy wykonanej z kauczuku posiadają bardzo dobrą przyczepność. Dlatego też poruszanie się po leśnej nawierzchni, która jest często śliska, nierówna, łatwo odkształcająca się, staje się proste, a przede wszystkim bezpieczne. Specjalne samooczyszczające się kanaliki sprawiają, że podeszwa Vibram pomimo deszczu i błota nie jest zabrudzona, a jej przyczepność do podłoża jest nadal bardzo wysoka.
Tego typu specjalistyczne obuwie myśliwskie musi być także odpowiednio wyprofilowane oraz zakrywać kostkę. Zapobiega to z jednej strony niepożądanym kontuzjom i skręceniom, na przykład podczas upadku. Z drugiej strony chroni przed skaleczeniami, spowodowanymi np. przez jeżyny oraz zabezpiecza. Chociażby przed kleszczami, które w dobrze dopasowanych butach nie mają łatwego dostępu do odsłoniętych partii ciała.
Warto również zwrócić uwagę na wyściółkę buta. Powinna dawać komfort stopie, stanowić dodatkowe źródło izolacji przed przemakaniem. Jednocześnie musi pozwalać nodze oddychać i odpowiednio odprowadzać wilgoć.

Buty dla kobiet i mężczyzn

Obuwie myśliwskie czy też przeznaczone do lasu, występuje w dwóch wersjach – damskiej i męskiej. Dzięki temu jeszcze lepiej spełniają swoją funkcję. Stopa kobiety jest zwykle węższa i mniejsza od męskiej. Modele typu lady są też lżejsze, posiadają bardziej kobiecą kolorystykę oraz design. Warto jednak mieć na uwadze, że mimo to nie są to buty do ślubu. Każdy rodzaj obuwia ma swoje cechy mimo pewnego „profilowania” na damskie i męskie. Widać to szczególnie jeśli chodzi o buty medyczne kolorowe. Te przeznaczone dla panów są w bardziej stonowanych barwach. Mimo, że mają spełniać podobne funkcje co damskie odpowiedniki. Każdy znajdzie więc model odpowiedni dla siebie.