Obuwie górskie i jego podstawowe cechy

obuwie trekkingowe

Odpowiednie obuwie górskie

Wybierając się w góry, musimy pamiętać o wybraniu butów odpowiedniej jakości. Źle dobrane obuwie górskie może sprawić, że nie osiągniemy swoich celów. Jednocześnie może również może przyczynić się do kontuzji. Czym powinno wyróżniać się obuwie trekkingowe?

Podeszwy Vibram

Jedną z najważniejszych cech w kwestii butów górskich jest ich odpowiednia przyczepność. Z tego powodu warto wybrać egzemplarz z podeszwą Vibram. Tą gumową technologię wymyślono właśnie z myślą o wspinaczkach górskich i jest gwarancją odpowiedniej przyczepności. Buty Vibram zwiększają bezpieczeństwo, a jednocześnie są specjalnie dostosowane do trudnych szlaków, więc cały projekt ma służyć odpowiedniemu komfortowi podczas wypraw. Bardzo ważnym aspektem jest komfort użytkowania butów trekkingowych z technologią Vibram. Należy pamiętać o odpowiednim rozmiarze, przy czym nie chodzi tutaj o to, żeby but dobrze przylegał. Często na górskie szlaki polecane są egzemplarze o pół numeru lub o cały numer większe. Szczególnie w przypadku trudnych podejść należy uwzględnić zmiany krążenia w zależności od temperatury czy konieczność wyboru grubej pary skarpet.

Trwałość i bezpieczeństwo

Obuwie górskie powinno być trwałe. Nie stosujemy ich codziennie, więc kupując raz, powinny wystarczyć na lata. Takie podejście warto mieć wybierając na przykład buty do ślubu. W tym przypadku ważne jest, żeby zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale również na jakość. Buty trekkingowe powinny odpowiednio chronić przed kontuzjami.
Jedną z najczęstszych podczas wędrówek w trudnym terenie są urazy kostki. Można się przed tym zabezpieczyć, wybierając egzemplarze o odpowiedniej sztywności. Jak już jesteśmy przy sztywności, to jeśli ktoś nie wybierze technologii Vibram to niech przynajmniej zadba o odpowiednią grubość podeszwy. Bowiem skaleczenie stóp czy mechaniczne uszkodzenie butów w górach jest powszechniejsze, ale również może się wiązać z poważniejszymi konsekwencjami niż w przypadku używania standardowych tenisówek w terenie miejskim. Przede wszystkim należy pamiętać, że wybór obuwia górskiego to niebanalna sprawa i wiąże się z bezpieczeństwem, a to powinno być zawsze priorytetem. Jest to powód, dla którego należy przemyśleć zakup i później cieszyć się zadowalającą jakością.