Buty i ich podział

rodzaje butów

Buty towarzysza człowiekowi od dłuższego czasu. Kilkaset lat temu były raczej wyrobem ekskluzywnym. Dzisiaj stały się dla nas codziennym elementem ubioru, bez którego ciężko byłoby wyjść z domu. Buty możemy podzielić na kilka sposobów. Jednym z nich jest podział na buty męskie, buty damskie, buty dziecięce itp. Innym podziałem jest podział ich ze względu na numerację. Numeracja występuje zazwyczaj od numeru ok. 20 – te są przeznaczone dla dzieci. Poprzez numery 35+ czyli buty damskie. Po nawet numer 54 gdzie są to buty męskie.

Kolejnym podziałem butów może być segmentacja ich ze względu na przeznaczenie. Są to buty ślubne, buty robocze, buty codzienne lub też buty specjalistyczne takie jak np. buty żeglarskie. Ważną klasyfikacja może okazać się też klasyfikacja ze względu na użyteczność w danej porze roku, czyli buty zimowe, buty na lato, buty całoroczne.

Bardzo ważnym kryterium podziału butów jest tez podział ze względu na ich typ. Buty odkryte, szpilki, kamasze, pantofle, klapki. Co ciekawe możemy tutaj użyć podwójnej klasyfikacji tj. typ i przeznaczenie. I tak do czegoś takiego jak buty damskie możemy zaliczyć szpilki, kozaczki, japonki, czółenka, balerinki. Do butów męskich możemy z kolei dodać: pantofle, kamasze, mokasyny. Nie zapominajmy również o tym, że zarówno mężczyźni jak i kobiety chętnie chodzą w adidasach i różnego rodzaju butach znanych firm, np. new balance.