Wejście na Gerlach w odpowiednim obuwiu

wejście na Gerlach

Wejście na Gerlach marzeniem wielu osób

Gerlach jest najwyższym szczytem Tatr. W związku z tym stanowi wyzwanie dla wielu miłośników górskich wędrówek. Wejście na Gerlach wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeśli chodzi o formalności, konieczne jest wejście na Gerlach z przewodnikiem. Natomiast jednym z najważniejszych aspektów samej wyprawy jest wybór właściwego obuwia. Dotyczy to nie tylko tego szczytu, ale ogólnie górskich wędrówek. Nieodpowiednie buty są bowiem częstym powodem wypadków na szlakach. Wiele mówi się o turystach, którzy nie dobrali butów do miejsca w które się wybierają.

Obuwie ma znaczenie

Bezpieczeństwo w górach jest priorytetem. Chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie. Właściwe buty nie zagwarantują pełnego bezpieczeństwa, ale będą stanowiły istotny jego element. Wyprawa na Gerlach obejmuje strome zbocza i nieprzewidywalne warunki pogodowe. Tylko specjalne buty będą w stanie podołać takim warunkom. Dodatkowo, wybierając się na Gerlach z przewodnikiem, z pewnością nie pozwoli on kontynuować wspinaczki w nieodpowiednim obuwiu. Przyczepność i stabilizacja kostek jest podstawą.

W czasie długich wędrówek znaczenie ma również komfort. Stopy są narażone na spore obciążenia oraz nierówne podłoże. Buty zaprojektowane specjalnie do wspinaczki górskiej zapewniają odpowiednią amortyzację i wsparcie. To minimalizuje ryzyko otarć i zmęczenia nóg.

Nawet najlepsze prognozy pogody mogą się mylić. Piękna aura w kilka chwil może zamienić się w ulewę. Obuwie górskie jest musi więc być wodoodporne. Jednocześnie powinno zapewniać stopie właściwą wentylację.

Jakie buty wybrać?

Wspinaczka na Gerlach jest wymagająca. Jednak nawet wybierając łatwiejsze szlaki, należy wybrać odpowiednie obuwie trekkingowe. Powinno posiadać wysoka cholewkę, która ochroni kostki i zapewni ich stabilność. Nie ma bowiem nic gorszego niż skręcenie kostki na szlaku. Wzmocnione, sztywne podeszwy są także bardzo istotne na nierównym terenie. Materiały powinny być wodoodporne, a jednocześnie oddychające. Takie obuwie zapewni bowiem komfort w każdych warunkach pogodowych.

Mokre i niestabilne podłoże, to nic zaskakującego podczas wycieczki na Gerlach. Dlatego poza twardością, podeszwa butów powinna zapewniać dobrą przyczepność. Warto się też upewnić, że buty są odpowiednio dopasowane. Zbyt ciasne mogą powodować dyskomfort, a zbyt luźne brak stabilności.